Криптовалюти

Російський стейблкоїн обійшов санкції США: криптомережа вивела $6,1 млрд

Попри запроваджені у серпні санкції Сполучених Штатів, пов’язані з російською криптовалютною інфраструктурою, обсяг переказів із використанням стейблкоїна A7A5 перевищив 6 мільярдів доларів. Про це повідомило видання Financial Times.

У серпні 2025 року США запровадили санкції проти біржі Grinex та компанії Old Vector, яка є емітентом токена A7A5. Ці структури пов’язують із підсанкційною біржею Garantex, яку Вашингтон звинувачує в обслуговуванні фінансових потоків, пов’язаних із російською владою.

Після оголошення санкцій оператори A7A5 вдалися до незвичного кроку, ліквідували понад 80% токенів та фактично “перезапустили” їх на новому гаманці. За даними FT, це дозволило обійти обмеження і відновити операційну діяльність.

Журналісти зазначають, що одразу після потрапляння Grinex до санкційного списку адміністратори A7A5 знищили 33,8 мільярда токенів, еквівалентних $405 мільйонам, які були пов’язані із біржею. Того ж дня на блокчейні було створено ідентичну кількість нових токенів, але вже на іншому гаманці.

Такий підхід, за оцінками експертів, розриває зв’язок між старими й новими рахунками, що суттєво ускладнює відстеження походження активів, на які накладені санкції.

Новий гаманець і $6,1 млрд у транзакціях

Від серпня новий гаманець A7A5 здійснив перекази на загальну суму $6,1 мільярда, зберігаючи активність, схожу на попередні схеми переказів.

За спостереженнями FT, найбільша частка транзакцій припадала на робочі години за московським часом, з піковими показниками між 10:00 та 12:00. Уночі та на вихідних рух коштів практично зупинявся, що, на думку аналітиків, вказує на централізовану координацію операцій.

Журналісти також припустили, що оператори A7A5, які працюють на блокчейнах TRON та Ethereum, зробили висновки з ліквідації Garantex і тепер використовують нові методи уникнення санкційного нагляду.

Офіційний статус і підтримка з боку російського банку

За інформацією FT, стейблкоїн A7A5 отримав офіційний статус у росії. Його забезпечення відбувається через рублеві резерви на платформі “Промсвязьбанку”, який також перебуває під санкціями та володіє 49% інфраструктури A7.

Сам проєкт A7 позиціонується як альтернатива західній фінансовій системі та частина російської стратегії розвитку трансграничних платежів. Його завдання зменшити залежність від долара та міжнародних платіжних систем, таких як SWIFT.

За оцінками двох фінансових експертів, на яких посилається FT, мережа A7 може вже зараз становити помітну частку російського ринку трансграничних платежів. Вона поєднує криптовалютні інструменти та традиційні механізми, включно з платежами через векселі та інші фінансові інструменти, що дозволяє обходити міжнародні обмеження.

Back to top button