Кіберполіція спільно зі слідчими Національної поліції України викрила організовану злочинну групу, яка протягом 2023–2024 років реалізовувала масштабну шахрайську схему із використанням POS-терміналів та завдала збитків двом українським банкам на суму понад 13 мільйонів гривень.
Механізм шахрайства
У ході досудового розслідування встановлено, що зловмисники створили низку фіктивних суб’єктів господарювання та відкрили для них рахунки у банківських установах. Для прикриття незаконної діяльності вони отримали POS-термінали, через які імітували операції з оплати товарів і послуг, які фактично не надавалися.
Після проведення фіктивних транзакцій учасники злочинної групи здійснювали операції з повернення коштів (refund), унаслідок чого банки компенсували грошові суми, не підозрюючи про шахрайський характер операцій. Таким чином зловмисники систематично привласнювали кошти фінансових установ.
Отримані злочинним шляхом гроші фігуранти легалізовували, зокрема, шляхом конвертації у криптовалюту та подальшого обміну через P2P-платформи.
Дії правоохоронців
У межах кримінального провадження правоохоронці провели санкціоновані обшуки за місцями проживання та діяльності підозрюваних, під час яких вилучили комп’ютерну техніку, мобільні телефони, банківські картки, чорнову бухгалтерію та грошові кошти.
Відповідальність та покарання
Видання GALERA.NEWS зазначає, що організатору та трьом учасникам злочинної групи повідомлено про підозру за відповідними статтями Кримінального кодексу України. За скоєне їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до 12 років із конфіскацією майна.